Foter 2.0

Build 1.0.1.1593

Nowy sposób prezentacji miniatur zachowujący proporcje fotografii, z dynamicznym skalowaniem.


Nowe możliwości wyszukiwania bazującego na dominantach kolorystycznych. Każde zdjęcie składa się z wielu milionów punktów i kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy różnych kolorów. Podczas importu kolory są odpowiednio grupowane, tak by wyznaczyć zbiór kilku dominujących kolorów, opisujących zdjęcie. Program umożliwia wyszukiwanie zdjęć zawierających podobne dominany.

Build 1.0.1.1494

Foter został wyposażony w nową formę grupowania zdjęć - kolekcje. Kolekcja to nazwana i opisanan grupa zdjęć, którą można na przykład przygotować wcześniej i wyświetlić w formie pokazu zdjęć.
Kolekcja może być wykorzystana także jako kryterium przeszukiwania zbioru


Z okna przesukiwania możliwe jest również uruchomienie pokazu slajdów.
W najnowszej wersji pojawiła się opcja umożliwiająca lokalizowanie zdjęcia w archiwum. Kiedy możemy potrzebować tej opcji? Wyobraźmy sobie, że katalogujemy zdjęcia, dodajemy słowa kluczowe do zdjęć z wakacji (np. "wakacje"), ale jesteśmy zmuszeni przerwać tę pracę. Następnie wracamy i chcemy kontynuować. Tu pojawia się problem, gdzie są te zdjęcia w naszym archwium, gdzie skończyliśmy opisywać. Możemy wybrać zdjęcia podając zakres dat, możemy, wiedząc gdzie znajdują się nasze zdjęcia w systemie plików, ograniczyć archiwum do katalogu albo właśnie wykorzystać nową lokalizację. W naszym opisywanym przypadku wybieramy słowo kluczowe "wakacje" a następnie na miniatruce zdjęcia wybieramy "zlokalizuj w archwium". Wyświetlone zostanie całe archiwum z zaznaczoną miniaturą na któej wykonywaliśmy tę akcje, co może na ułatwić dalsze katalogowanie.

Build 1.0.1.1404

Nowością jest moduł statystyki umożliwiający przeglądnięcie prostych statystyk zbieranych podczas importu. Do dyspozycji są statystyki częstości użycia ogniskowych, przysłon, ISO. Ciekawą może być statystyka najczęsciej używanych kombinacji ogniskowa-przysłona a także przyrostu zbioru w kwartałach oraz interesujące , dla posiadaczy szerszej bazy sprzętowej, statystyki użycia poszczególnych aparatów i obiektywów. Statystyki oparte są o dane zebrane z tagów EXIF.

Jeżeli masz pomysł na statysykę - napisz.

Od tej wersji program będzie automatycznie sprawdzał dostępnośc aktualizacji.

Gdy aktualizacja będzie dostępna,  użytkownik zostanie poinformowany o niej i z poziomu programu będzie możliwe zaktualizowanie programu.

Program umożliwia podłączenie bazy utworzonej przez poprzednią wersję programu ( Foter 1.07 )

Build 1.0.1.1339

Nowa odsłona programu. Wiele miesiecy pracy zaowocowało zupełnie nowym programem. Główną zmianą  jest nowe, pełnoekranowe i animowane GUI. Dokowane okna i panele zostały zastąpione pełnoekranowym animowanym GUI w stylu ModernUI (Windows 8). Jestem fanem ModernUI ( czy to w Windows 8 czy też w Windows Phone 8 ) i zamarzyło mi się mieć Foter'a w tym stylu. Dodatkowo, miałem ochotę liznąć Windows Presentation Foundation, jako podstawy nowoczesnego podejścia do interfejsu użytkownika. I tak pod koniec października 2012 roku postanowiłem zrobić rewolucję z programem. Wiele miesięcy trwało zanim powstała wersja, którą można używać.

Co nowego :

1. Nowy interfejs użytkownika
2. Nowy, szybszy import.

W stosunku do wersji 1.07 import został przyspieszony o ok. 10%.
Platforma testowa:
Procesor: AMD Athlon X4 620 @ 3.0GHz
Pamięć : 8GB
Dysk : Seagate ST3500418AS ( Barracuda 7200.12 500GB)
System operacyjny : Windows 8 Pro

Zbiór testowy : 22156 zdjęć w formacie JPG, średnio 128KB na zdjęcie.
Foter 1.07 - 6minut 59sec
Foter 2.o - 6minut 21sec

Nowy Foter umożliwia pracę wielowątkową, podczas importu możliwe jest przeglądanie archiwum, jedynym ograniczeniem jest brak możliwości edycji ( nadawania słów kluczowych, lokalizacji na mapie).3. Obsługa zasobów komputera, sieci lokalnej oraz obsługa dysków sieciowych Google Drive(TM) oraz SkyDrive(TM).

W ramach sieci lokalnej możliwy jest import z komputerów z grupy roboczej lub domeny oraz z serwerów danych typu : dyski sieciowe, serwery plików itd. W ramach dysków internetowych ( GoogleDrive, SkyDrive) użytkownik ma możliwość zalogowania się do swojego dysku sieciowego. W późniejszym terminie możliwy będzie import z publicznych katalogów udostępnianych przez innych użytkowników


4. Nowe mapy.


Foter 2.0 korzysta z serwisu MapQuest.com do wizualizowania pozycji GPS zawartych bezpośrednio w zdjęciach oraz informacji przypisanej do zdjęcia i zawartej w bazie danych. W poprzednich wersjach aplikacji wykorzystywany był serwis {Google Maps} . MapQuest(TM) daje identyczne możliwości jakie daje serwis Google'a, przy identycznym sposobie pracy z mapami, dla użytkownika zmiana ta jest niemal niezauważalna, jednocześnie MapQuest(TM) jest bardziej liberalny w kwestiach licencyjnych.